СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Үлкенге құрмет ,кішіге ізет

Категория: Внеурочка

Нажмите, чтобы узнать подробности

Үлкенді құрметтеу ,кішіге ізет көрсету -инабаттылық

Просмотр содержимого документа
«Үлкенге құрмет ,кішіге ізет»

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ: қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы:

Үлкенге құрмет , кішіге ізет

Мектеп:



Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:


СЫНЫП: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар: -


Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5.О4. Ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстыру



Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады: ауызекі стильіндегі мәтіннің мазмұнын аша алады


Оқушылардың көпшілігі орындай алады: ауызекі стильіндегі мәтіннің тақырыбын анықтай алады


Кейбір оқушылар орындай алады: ауызекі стильіндегі мәтіннің тілдік құралдарын салыстыра алады


Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады: - мәтінмен жұмыс жасайды

- тілдік құралдарды салыстырады


Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: құрметтеу, сыйлау, ізет көрсету, кішіпейілділік


Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: үлкенді құрметтеу, кішіге ізет көрсету, үлкендерді сыйлау


Талқылауға арналған сұрақтар:


Ауызекі тілде үлкендермен қалай сөйлесесіңдер?


ишара:қолдау, шапалақтау, бас изеу


Алдыңғы оқу

нақыл сөздер біледі


Жоспар


Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар


Басы

4 минут

Психологиялық жағымды ахуал туғызу

Сергіту сәті: «Австралиялық жаңбыр»

Топқа бөлу

Нақыл сөздер арқылы оқушыларды топқа бөлеміз

1-топ Үлкенге ізет, кішіге құрмет

2-топ Кішіпейілділік – кісіліктің белгісі

3-топ Үйіңде қария болса, жазып қойған хатпен тең

нақыл жазылған қағаздар


Ортасы

3 минут


7 минут









3 минут



7 минут

























7 минут
























6 минут

Тақырыптың мағынасын ашу. Ой толғау

-Әр топ берілген нақыл сөздің мағынасын ашады, бүгінгі тақырыппен байланыстырады

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын оқушыларға жеткізу.

1-тапсырма

Оқушылар «Үлкенге ізет» атты мәтінмен танысады. Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнын ашады. Мазмұнын қысқаша графикалық органайзерге түсіру қажет. Дара диаграммамен жұмыс жасайды

Топта мәтіннің тақырыбы мен идеясын ашады

Мысалы, Мәтіннің тақырыбы: Әдептілік

Идеясы: Үлкенді сыйлау, құрметтеу

КЕРІ БАЙЛАНЫС: Ауызекі стильдің ерекшелігі мәтінде қалай байқалды?

- Ерекшелігі неде деп ойлайсыздар?

- Мәтінді ауызекі стильге жатқызуға бола ма?



Бағалау критерийлері

ойлау деңгейі

дескрипторлар

Мәтіннің мазмұны мен тақырыбын ашады

түсіну, қолдану, талдау

  • Мәтінді оқиды, тақырыбын ашады

  • Мазмұнын қысқаша дара диаграммаға салады

2-тапсырма

Мәтінге тілдік талдау жасайды.

1-топ Диалект сөздерді іздейді

2- топ Кірме сөздерді қарастырады

3-топ Тұрақты тіркестерді қарастырады

Сосын әр топ «Карусель» әдісі арқылы өздері тапқан тілдік құралдармен келесі топты таныстырады, таныстыру барысында ол сөздерді дәптерлеріне жазып алады. Тілдік құрал қалай қолданғанын түсіндіреді. Неліктен ауызекі стилінде осы тілдік құралдар көп жүретінін айтып, дәлелдейді

Бағалау критерийлері

ойлау деңгейі

дескрипторлар

Мәтіннің тілдік құралдарын салыстыра алады

қолдану, талдау

  • Мәтіннен кірме сөзді/тұрақты тіркесті/диалект сөздерді табады

  • Әр тілдік құралдың қолдану ерекшелігін түсіндіреді

КЕРІ БАЙЛАНЫС: Осы жұмысты орындау барысында қандай қиындықтар кездесті?

3-тапсырма «Стоп кадр» әдісі . Суретте берілген адамдарды сөйлету қажет. Оқушылар екі қыздың не туралы сөйлесіп жатқанын болжап жазады.

Бағалау критерийлері

ойлау деңгейі

дескрипторлар

Өзара сөйлесім жүргізе алады

қолдану, талдау

  • Кейіпкерлердің сөздерін болжайды

  • Ауызекі сөйлеу стиль ерекшелігін сақтайды

КЕРІ БАЙЛАНЫС: - Кейіпкерлерді сөйлету қаншалықты қиын болды?





мәтін











диаграмма



Соңы

3 минут

Қортындылау. САБАҚҚА КЕРІ БАЙЛАНЫС: «Бес саусақ» әдісі арқылы жүзеге асады

қолдың суреті



Қосымша ақпарат


Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз қабілеті

жоғары оқушыларға

тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті

қорғау ережелері

АКT-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс


•Саралау тапсырмалар деңгейіне сәйкес орындалды. Қабілетті оқушыларға тапсырма күрделендіріліп беріліп отырды.

•Бағалау критериалды бағалау арқылы жүзеге асты.

•Пәнаралық байланыс биология пәнімен болды.Негізгі құндылық оқушылар бойында ана тілін сүю, құрметтеу болып табылды. АКТ сабақ барысында байланыс болды.

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар не

білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім және

неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз

Сабақтың мақсатына жеттім. Оқушылар мәтінге тілдік талдау жасай алды. Мәтіннің тақырыбы мен идеясын анықтады. Оқылым дағдысы негізінде оқушыларда нақты ақпаратты табу үшін және түсіну үшін сұрақтар қоя алды. Жоспарланған саралау жұмысы деңгейлік тапсырмалар арқылы жүзеге асты. Әр таңдалған әдіс-тәсілдер тиімді оқытуды жүзеге асыруға көмектесті. Уақыт тиімді пайдаланылды. Әр тапсырмаға бағалау критерийлері мен дескрипторлары жасалынды.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: диаграмма, стоп кадр әдісі

2: Саралау тапсырмалары

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Тиімді кері байланыс

2: дескрипторлар

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?

1. Әр оқушының білім деңгейіне сәйкес тапсырмалар әзірлеу қажет